FERÖER: A JUHOK, A MADARAK ÉS AZ UTOLSÓ VIKINGEK SZIGETEI
(+ EGY KIS KOPPENHÁGA, ÉSZAK PÁRIZSA)
Időpont: 2025. július 3 – 8. (6 nap)
Az utazásra már csak pótjelentkezéseket tudunk fogadunk!
Közel az Északi-sarkkörhöz 18 sziget az Atlanti-óceánban, egy egykori óriási vulkán maradványai. Éjszakai világosság, a jég és a tenger által kialakított formák: fjordok, gleccservölgyek, lekoptatott hegycsúcsok, tengerszemek, abráziós, magas, sziklás partok bazaltoszlopokkal, fészkelő madarak sokaságával, abráziós barlangok, vízesések sokasága, érintetlen kis szigetek, „madárparadicsom”, erdő nélküli, de a zöld minden árnyalatával borított dombok legelésző birkákkal, ősi kis falvak, amelyeket beleng a viking saga-k mitikus emlékezete. E csodálatos észak-atlanti természet közepette megértjük, hogy a feröeri kultúra miért a természeti erők iránti tiszteletben gyökerezik. Feröer nem a zsúfolt tömegturizmus célterülete (legalábbis egyelőre…). Akiket lenyűgöz a zajos világtól távoli nyers természet drámai vadsága, s egyben gyönyörűsége, azok számára a Feröer-szigetek tökéletes úticél!
- nap: Budapest – Utazás Koppenhágába a Norwegian Air közvetlen járatával a délelőtti órákban – DÁNIA/Koppenhága, amelyet Észak Párizsaként is neveznek mérete, kiemelkedő látnivalói, kulturális értékei és rendezvényei, pezsgő élete révén: Ha járatunk nem késik, fakultatív program: csomagjainkat – a felvétel után – a megőrzőbe tesszük, majd utazás a világ egyik legmodernebb, már 15 éve vezető nélkül működő metróján – Fakultatív (kb. 4 órás) séta a főváros szívében: Kis hableány, a város ikonikus jelképe, Andersen mesefigurájának rejtélyes tekintetű (ábrándozó? szerelmes? bús?) szobra a tengerparti szirten – Kastellet/Citadella (séta az ötágú csillag alakú erőd falai között) – Amalienborg-kastély, a dán király hivatalos lakhelye – Márvány-templom Európa egyik legnagyobb átmérőjű kupolájával – Séta Koppenhága legrégibb parkjában, a Rosenborg-kastélyt körülvevő Királyi kertben VAGY/ÉS: Nyhavn, a 17. századi kikötő, a főváros ékszerdoboza, az egykori kikötői utca nyüzsgő élettel, éttermek, bárok sokaságával – vissza metróval a reptérre: Utazás a Feröer-szigetekre az Atlantic Airways közvetlen járatával – FERÖER-SZIGETEK: Érkezés Vagar-szigetre – Streymoy-sziget – Utazás a több mint 6 km hosszú óceán alatti alagúton 150 méter mélységben Eysturoy-szigetre – Fakultatív esti séta a szállásunk környékén a tengerparton (július elején Feröeren a Nap kb. 23.30-kor nyugszik, s 3.30-kor kel, közte végig poláris szürkület uralkodik)
- 2. nap: Streymoy-sziget: Saksun (idilli kis falucska a fjord végén, a falu körüli vízesések közül a leglenyűgözőbb a Kopsenni-hegyről lezuhanó Breide-vízesés, Duvugardar, egy jól megőrződött 17. századi gyeptetős parasztház és a hozzá tartozó épületek (skanzen), gyalogtúra: pazar panoráma a két misztikus tengeri sziklára, a Kelliginre („boszorkány”) és a Risinre („óriás”) – Tjornuvik, a magas hegyek által körülvett hangulatos, magányos falu, pompás rálátás a tengerből kiemelkedő sziklákra – Fossa-vízesés (fekete lávakőzeteken fehéren habzó víztömeg) – Átkelés hídon Eysturoy szigetére (a helyiek szerint „az egyetlen híd az Atlanti-óceán fölött”) – Gjogv festői kisváros az északi parton (200 méter hosszú kanyon, amelyet az erózió idővel öböllé alakított) – Autóval és gyalog a Slaettaratindur-csúcsra (882 méter), Feröer legmagasabb pontjára (pazar panoráma) – Torshavn („Thor kikötője” – a dörgés, villámlás istene a skandináv mitológiában), a főváros, amely a 11. századi viking parlament (Althing) nyaranta megtartott gyűlései alapján jött létre állandó településként, ma a hagyományok és a modernség ötvözete: Tinganes (régi, tőzeggel fedett tetők, szűk sikátorok ódon hangulattal), Feröeri Nemzeti Múzeum, Skansin-erőd (1580), a helyiek szerint „a világ legbékésebb erődítménye”, mivel itt csak üdvlövések hangzottak; pompás rálátás a tengerre
- 3. nap: Utazás az óceán alatt 105 mélyen fúrt alagúton keresztül – Vágar-sziget: Gyalogtúra a Sörvágsvatn-tó mentén (Feröer legnagyobb tava) a Bösdalafossur-vízeséshez, amely közvetlenül zuhan az óceánba. A tavat „az óceánfeletti tónak” is nevezik, mivel a Tralanipan (Rabszolga)-hegyről úgy látni optikai csalódásként, mintha a tó közvetlenül az óceán fölött lebegne. A hegy egy merőleges 142 méter magas parti sziklafal. A név arra utal, hogy a viking korban a rabszolgákat innen dobták az óceánba. – Könnyű gyalogtúra/séta Gásadalur falu partvidékén: pazar panoráma Feröer egyik jelképére, az óceánba zuhanó Múlafossur-vízesésre, illetve fjordok, szorosok, sziklás partok, kis szigetek bővítik a látványt – Fakultatív utazás komppal „Feröer gyöngyszemére”, az érintetlen „madárszigetre”, Mykines-re: gyalogtúra egy gyalogos függőhídon keresztül a 35 méter mély szakadék fölött a pirinyó Mykinesholm-szigetecskére, Lundalandra, ahol a világon a legpompásabban megfigyelhetők a lundák, s ahol az egyetlen szulakolónia él (a legnagyobb feröeri madár). A hatalmas madárpopuláció mellett több mint ezer birka is él a szigeten. A világítótoronyból (Feröer legnyugatibb pontja) gyönyörű panoráma (jó idő esetén). A program meghirdetésekor (2024. dec.) a Mykinesholmra vezető ösvény egy földszuszamlás miatt nem túrázható! Túránk időpontjáig a helyzet változhat.
- 4. nap: Leirvik (rövid megálló az Eysturoy sziget keleti kis kikötővároskájában) – Újabb óceán alatti alagúton át Bordoy-szigetre: Klaksvik, a feröeri halászflotta központja, „észak fővárosa” – Autóval és gyalog a Klakkur-hegyre, Feröer egyik legnépszerűbb (könnyű) túraútvonala (pazar panoráma a kikötővárosra, Kunoy- és Kalsoy-szigetre – Komppal Kalsoy-szigetre – A „Furulya” becenévvel illetett 20 km hosszú sziget – amelynek 4 falujában kb. 150 lakos él – egyetlen aszimmetrikus gerinc, nyugaton függőlegesen kiemelkedve az óceánból – Trollanes, a legészakibb falucska, a feröeri trollok földje – Gyalogtúra (oda-vissza kb. 1,5 óra) a Kallur világítótoronyhoz (lélegzetelállító panoráma a tengerből függőlegesen kiemelkedő partokra és a végtelen Atlanti-óceánra) – Az ösvények mentén legelésző birkák (a 18 szigeten együttesen kb. 70.000 juh él, „Feröer aranya a gyapjú”) – visszafelé Mikladalurban a híres fókanő szobra –komppal vissza Klaksvikba
- 5. nap: Viđ Áir, az 1905-ben alapított norvég-feröeri cég Bálnavadászati állomása, amely 1984-ig működött, ma ipari múzeum (a bálnavadászat története, de szó esik a Grindadrápról is, a világhíres /hírhedt?/ feröeri közösségi cetvadászatról is, amelyet az állatvédő szervezetek mélységesen elítélnek, de ősi feröeri népi hagyomány a 10. század óta) – Vestmanna: Fakultatív 1,5 órás hajókirándulás a fantasztikus bazaltoszlopos part, illetve abráziós barlangok mentén Vestmannabjörginihez, a Vestmanna-sziklákhoz (a parton madarak költőhelyei, felettünk és a sziklákon rikoltozó madarak sokasága: alkák, lummák, sirályok, csüllők, sirályhojszák) – a hajó az időjárástól (és hullámzástól függően) a drámai tengerpart mentén abráziós kapukon, barlangokon, óriás sziklatornyok közötti szűk járatokon keresztül halad – a kikötőben az új Saga Múzeum, Feröer egyetlen viaszmúzeuma, amely a szigetek történelmét mutatja be az első telepesek érkezésétől kezdve az új időkig – Kirkjuböur, az első feröeri település (i. sz. 725), a középkori vallási és kulturális központ (a befejezetlen gótikus Magnus-székesegyház romjai /13. sz./, a ma is működő Szent Olav-templom /12. sz./, Földünk legrégebb óta lakott tőzegfedelű rönkháza, Füstölőkamra) – Torshavn (szabadprogram a fővárosban)
- 6. nap: Repülés haza(Vagar – Koppenhága az Atlantic Airways járatával, majd a Koppenhága – Osló – Budapest útvonalon a Norwegian Air légitársasággal, érkezés Budapestre 20.45-kor)
Utazás: Repülővel,Feröeren mikrobusszal, hajóval, komppal, Koppenhágában metróval
Szállás: 3 csillagos szállodában, 2 ágyas szobákban, közel a tengerparthoz
Étkezés: Reggeli
Ár: 480.000 HUF/fő amely tartalmazza az útiköltséget Feröeren, út-, híd- és parkolási
díjakat, sofőri napidíjat, szállást, reggelit, csoportvezetést, BBP-biztosítást, szervezési
költségeket.
A helyszínen fizetendő: 50 EUR/fő.
Az ár nem tartalmazza a repülőjegyet (Budapest – Koppenhága – Torshavn és vissza 274.800 HUF), de csoportosan intézzük. Valamint nem tartalmazza a kompdíjat, a fakultatív hajókirándulás és a koppenhágai metrójegy árát, az egyes helyeken előírt túradíjat és a belépőket.
A komp, belépők, fakultatív programok várható díja személyenként (2024. dec.):
- Feröeri Nemzeti Múzeum: 80 DKK
- Áir bálnavadász támaszpont: 80 DKK
- Klaksvik – Kalsoy-sziget kompjegyek oda-vissza: 100 DKK
- Gyalogtúra: Sörvágsvatn-tó/Bösdalafossur-vízesés kötelező helyi vezetéssel: 200 DKK
- Hajózás a Westmanna-sziklákhoz: 398 DKK (60 USD)
Figyelem!
- A részvételhez útlevél nem szükséges, magyar állampolgárok személyi igazolvánnyal is utazhatnak a Feröer-szigetekre.
- Az egyes programok (főként a gyalogtúrák) az időjárás függvényében felcserélhetnek vagy módosulhatnak.
- A szigetek csodálatos zöld színe a viszonylagos csapadékbőség következménye. Bár a legkevésbé nedves időszakban utazunk, de eső bármikor előfordulhat. S az Északi-sarkkör közelsége miatt a legmelegebb hónap (július) átlaghőmérséklete 10-12 ℃, s a napi csúcshőmérséklet is csak ritkán emelkedik 15 ℃ fölé. Vízálló felszerelés (dzseki, nadrág, cipő) mindenképp javasolt!