BALTI-TENGER – MAZURI-TAVAK – BALTI-TÓHÁTSÁG

Hansa-városok, várak, paloták, templomok, tavak, homokos tengerpart, dűnék, madarak…

Időpont: 2025. augusztus 9 – 16. (8 nap)

A Via Baltica napjainkban – Helsinkitől Varsóig – közúti és vasúti összeköttetési projekt, amelynek célja, hogy a balti államokat még inkább összekapcsolja az Európai Unióval. Az elnevezés a középkori kereskedelmi útvonalra utal, amely Észak-Németországból indulva biztosított szárazföldi kereskedelmi kapcsolatot egészen Tallinig, kiegészítve a Hansa tengeri útvonalát. A Via Baltica mentén virágzó tengeri kikötővárosok, szárazföldi kereskedelmi központok jöttek létre, amelyek máig jól megőrizték középkori hangulatukat, kisvárosi bájukat. Túránk a két egykori Hansa-város, Gdansk és Riga közötti hangulatos településeket, várakat, kulturális építészeti emlékeket fedezi fel, természetesen a lenyűgözően gyönyörű, nagyrészt védett táji környezettel együtt, a jégkorszakban létrejött végmorénarendszer végtelen sokaságú tavaival, csatornáival és védett madárvilágával! A globális felmelegedés következményeinek egyik hatása, hogy a Balti-tenger gyönyörű, tiszta homokos strandjai felértékelődnek, érdemes őket is kipróbálni!     

  • 1. nap: Budapest – Utazás Gdanskba Varsó érintésével a LOT járatával a délelőtti órákban – LENGYELORSZÁG/Gdansk, az ország legnagyobb és legszebb kikötővárosa, az egykori Hanza-városok gyöngyszeme (óvárosi séta: Artus-ház, Dóm; a középkori Európa legnagyobb kikötői rakodóberendezése, „a Daru”, gótikus templomok, polgárházak, Neptun-szökőkút, a város szimbóluma)
  • 2. nap: Gdansk (Mária-bazilika, Európa legnagyobb, téglából épült gótikus temploma; séta a Dluga utcán és a Dlugi (Hosszú) téren, Gdansk pezsgő hangulatú központjában) – Sopot, a híres tengerparti üdülő- és fesztiválváros Európa leghosszabb, fából épült mólójával, műemlék fürdőház a 19-20. század fordulójáról, fakultatív strandolás a Balti-tengerben –Utazás a Borostyánparton (a Balti-tenger partvidékén), amely az ókorban a híres kereskedelmi útvonal (Borostyánút) végcélja volt – Żuławy-mélyföld, Lengyelország legmélyebb, csatornákkal, vízfolyásokkal átszőtt szárazföldi területe, a Visztula torkolatvidéke, innen indul a mintegy 100 km hosszú és 1 km széles Visztula-turzás (terjedelmes homokos strandok, homokdűnék, rendkívül gazdag madárvilág), Katy Ribackie, a legnagyobb európai kárókatona- és szürkegém-rezervátum
  • 3. nap: Malbork, a legnagyobb középkori európai vár (téglából épült lovagvár, egykor a keresztesek nagymesterének székhelye – UNESCO Világörökség) – Utazás a Mazuri-tóhátságon, Lengyelország legnagyobb, a jégkorszaki morénadombok között kialakult tóvidékén – Gietrzwald, a lengyel Lourdes (híres Mária-kegyhely 15. századi templommal) – Olsztyn, a Łyna partján fekvő festői kisváros, az ezer tó központja (gótikus vár, ahol egykor Kopernikusz is élt)
  • 4. nap: Gierłoz: Farkasverem, az egykori hitleri főhadiszállás romjai, 80 épület, melyből kb. 50 föld alatti bunker – Łukajno-tó, az UNESCO Bioszféra Világöröksági Rezervátumok egyike számtalan ritka madárfajjal (a kiemelt védelem miatt maga a tó nem látogatható, de a közeli ornitológiai figyelőtornyokból gyönyörködhetünk a madárvilágban) – Fakultatív csónaktúra vagy sétahajózás a Mazuri-tavak vadregényes vízi világában – Wigierski Nemzeti Park (folyóhálózattal összefűzött több tucat tó, számos védett állat- és növényfaj): Wigry-tó (17. századi kamalduli kolostor, templom és remetelak a tó partján) – LITVÁNIA: Kaunas (fakultatív esti séta a régi főváros hangulatos központjában)
  • 5. nap: Trakai Történelmi és Nemzeti Park (az egykori Litván Nagyfejedelemség második ősi fővárosa a jég által kialakított tóvidék egyik szigetén, 15. századi várkastély) – Vilnius, a mai főváros, „Észak Jeruzsáleme” több vallási felekezet számos templomával  (óváros /UNESCO Világörökség/: Szent Anna- templom, a téglagótika remekműve, Székesegyház, várnegyed, borostyánkőüzletek) – Kaunas, a régi főváros (vár, 14. századi óváros középkori polgárházakkal, templomokkal, régi Városháza („Fehér hattyú”), Aleksotas-domb /kilátó/, Péter és Pál-székesegyház /Litvánia legnagyobb temploma/)
  • 6. nap: Kryziu kalnis, a Keresztek hegye, Litvánia jelképe, végeláthatatlan kereszttenger (nemzeti emlékhely, zarándokhely a 14. századtól, amit a szovjeteknek nem sikerült eltüntetni) – LETTORSZÁG: Bauska (a Livóniai Lovagrend vára, 15.sz.) – Rundale-kastély, a „Baltikum Versailles-a” (az ország legnagyobb barokk épületegyüttese, francia parkkal) – Riga (fakultatív esti séta a főváros hangulatos központjában)
  • 7. nap: Riga, az ország központja a Daugava partján, az egykori Hansa-város (UNESCO Világörökség): Szűz Mária-dóm, a Baltikum legnagyobb temploma; Szent Péter-templom (a toronyból pazar kilátás a városra és a végtelen Balti-alföldre), a „Három fivér” híres épületegyüttese, a Feketefejűek háza (14. sz.), Szabadság-emlékmű, a lett államiság, a szabadság, a függetlenség és a három történelmi régió  nemzeti egységének szimbóluma; céhházak – Jurmala, a főváros tengerparti üdülőhelye a 19. század óta a hatalmas Rigai-öböl partján (villák a múlt századfordulótól, fakultatív tengerparti strandolás)
  • 8. nap: Repülés haza a LOT járataival, érkezés Budapestre a délutáni órákban

Utazás:  Repülővel, Gdansktól Rigáig légkondicionált autóbusszal, illetve csónakkal, hajóval

Szállás:  szervezés alatt

Étkezés: szervezés alatt

Ár:       szervezés alatt, amely tartalmazza az útiköltséget út-, és parkolási díjakat, sofőri napidíjat, szállást, reggelit, csoportvezetést, BBP-utasbiztosítást, szervezési költségeket.

A helyi idegenforgalmi adó (átlagosan … EUR/fő/éj) a helyszínen fizetendő

Az ár nem tartalmazza a repülőjegyet: Budapest – Varsó – Gdansk, Riga – Varsó – Budapest 169.500 HUF, de csoportosan intézzük.

FIGYELEM! A program vezetője Dr. Robert Wolosz, a lengyelországi születésű, de magyarul is kitűnően beszélő lengyel nyelvész, a PTE Bölcsészettudományi Kar Szláv Filológia Tanszék vezetője, hivatásos idegenvezető.

A részvételhez útlevél nem szükséges, magyar állampolgárok személyi igazolvánnyal is utazhatnak mindkét célországba!